Nakrętka samokontrująca jak przykręcić?

Jeżeli nie wyobrażasz sobie życia bez majsterkowania, albo dopiero zaczynasz swoją przygodę z różnymi śrubkami, wkrętami oraz nakrętkami, to z pewnością chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób należy z nich korzystać. Jednym z takich akcesoriów łączeniowych jest nakrętka samokontrująca. Warto dowiedzieć się, czym ona dokładnie jest, do czego służy, a także w jaki sposób można ją przykręcić.

Nakrętka samokontrująca – co to jest

Wśród wielu nakrętek znajdziesz pojęcie nakrętki samokontrującej. Możesz ją spotkać również pod nazwą nakrętki samozabezpieczającej lub samohamowną. Jest to nic innego, jak element przeznaczony do połączeń śrubowych. Jej głównym zadaniem jest utrudnienie przed łatwym odkręceniem nakrętki ze śruby, przez co by doszło do jej poluzowania, a nawet zerwania połączenia.

Nakrętka samokontrująca w tym celu została wyposażona w specjalną wkładkę poliamidową. To właśnie ona jest odpowiedzialna za tarcie i zabezpieczenie śruby przed odkręcenie. Nakrętki samokontrujące najczęściej wykonane ze stali nierdzewnej A2, stali nierdzewnej Duplex, czy też stali węglowej. Dlatego nie musisz się martwić o wystąpienie korozji na tych elementach złączeniowych.

Na pewno dobierając odpowiednią nakrętkę samokontrującą, trzeba wcześniej zastanowić się nad tym, w jakim celu jej potrzebujemy. Jeżeli ma być narażona na bardzo agresywne chemikalia, wtedy należy zastosować nakrętkę samokontrującą wykonaną ze stali kwasoodpornej. Oczywiście dokładna specyfikacja znajduje się przy każdym produkcie. To jest również bardzo duża wskazówka ku temu, by mimo wszystko korzystać wyłącznie z nakrętek oraz innych elementów łączeniowych, które pochodzą ze sprawdzonego źródła. Niestety na rynku nie brakuje tanich zamienników, których jakość pozostawia wiele do życzenia.

Zastosowanie nakrętek samokontrujących

Tak naprawdę chyba nie ma ograniczeń, jeżeli chodzi o zastosowanie nakrętek samokontrujących. Ponieważ system jest uważany za jeden z najbardziej uniwersalnych. Dlatego nakrętki samokontrujące wykorzystuje się zarówno w przemyśle, budownictwie, jak i również przy montażu różnego rodzaju konstrukcji. Ponadto nakrętki samokontrujące cieszą się dużą popularnością w branży motoryzacyjnej, ale i również w zwykłym warsztacie każdego majsterkowicza.

Jak przykręcić nakrętki samokontrujące?

Zastanawiasz się nad, jak przykręcić nakrętkę samokontrującą? Okazuje się, że jest to bardzo proste zadanie. Wystarczy, że będziesz mieć do dyspozycji klucz nasadkowy lub płaski. Przy większej ilości nakrętek samokontrujących, dobrze jest się zdecydować na użycie wkrętarki. Dzięki temu przykręcanie przebiegnie dużo sprawniej, a także nie będziesz musiał używać aż tak dużej siły do wykonania tego zadania.

Nie zapomnij oczywiście od dobrania odpowiednich kluczy lub nasadek do wkrętarki dopasowanych do rozmiaru nakrętki samokontrującej. Do każdego rodzaju nakrętek dedykowane są konkretne rozmiary kluczy. Dlatego warto sprawdzić przed przykręceniem nakrętek, czy na pewno posiadasz konkretny klucz. Dzięki temu nie będziesz musiał przekładać zaplanowanej pracy.

Oceń wpis!
[Ocen: 14 Średnia: 2]