Nakrętka samokontrująca jak działa?

Planujesz remont, montaż jakichś elementów lub po prostu lubisz od czasu do czasu pomajsterkować? To na pewno w Twoim warsztacie nie może zabraknąć nakrętek samokontrujących. Jeżeli nadal nie wiesz co to jest, to warto zapoznać się z działaniem tego zabezpieczenia, a na pewno dzięki takim elementom, Twoje połączenia będą o wiele trwalsze.

Czym jest nakrętka samokontrująca?

Zanim dowiemy się, w jaki sposób działa nakrętka samokontrująca, wcześniej warto określić dokładnie, czym dokładnie jest ten element łączeniowy, a także z czego dokładnie się go wykonuje. Przede wszystkim jest to nakrętka przykręcana do śruby, która w wyniku tarcia ma powodować, iż jej odkręcenie jest mocno utrudnione. Nakrętki samokontrujące najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej, węglowej lub też mosiądzu. Do specjalistycznego zastosowania znajdziesz również nakrętki wykonane ze stali kwasodopornej.

Nakrętki samokontrujące określane są również mianem nakrętek samohamownych, czy też samozabezpieczających. Różnią się one przede wszystkim rozmiarami, ale również kształtem czy też wkładką. Do nich zalicza się między innymi nakrętki samohamowne wysokie, kołpakowe, z kołnierze, jednolite, czy też przeznaczone do łożysk. Dlatego tak ważne jest to, aby wcześniej dokładnie określić, w jakim celu potrzebujesz nakrętek samokontrujących, aby dokładnie dopasować do nich odpowiedni rozmiar i rodzaj.

Jak działa nakrętka samokontrująca?

Działanie nakrętki samokontrującej jest bardzo proste. Przede wszystkim znajdująca się w niej wkładka poliamidowa powoduje zwiększone tarcie. Dzięki temu nie można zbyt łatwo odkręcić nakrętki. Są one zaprojektowane w taki sposób, aby nawet przy dość silnych wstrząsach, a także innych niekorzystnych warunkach nie dochodziło do ich luzowania. Oczywiście nakrętki samokontrujące powinny być przykręcone z odpowiednią siłą docisku. Do przykręcania nakrętek samokontrujących najczęściej używamy płaskich kluczy dopasowanych rozmiarami do konkretnych nakrętek lub też wkrętarki.

Zastosowanie nakrętek samokontrujących

Warto mieć jeszcze na uwadze, jakim zastosowaniem wyróżniają się nakrętki samokontrujące. Tak naprawdę nie ma żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o ich wykorzystanie. Ponieważ znajdziesz je w meblach ogrodowych, konstrukcjach metalowych, w domu, a nawet w samochodzie. Oczywiście nakrętki samokontrujące wykorzystywane są również w specjalistycznych gałęziach przemysłu, czy też motoryzacji.

Ważne jest, aby wcześniej upewnić się nie tylko jaki rozmiar nakrętki jest potrzebny, ale również, na jakie warunki będzie ona nastawiona. To powoduje, że odpowiednio dopasujesz nakrętki do konkretnego elementu łączeniowego, gwarantując tym samym bardzo stabilne i wytrzymałe połączenie. Nie zapominaj również, aby sprawdzać czy, konkretne nakrętki, których zakupem jesteś zainteresowany, na pewno spełniają wszelkie normy jakościowe oraz bezpieczeństwa. Wtedy już nie będziesz mieć obaw co do tego, czy ich użycie zagwarantuje doskonałe połączenie w wybranych elementach lub przedmiotach.

Oceń wpis!
[Ocen: 2 Średnia: 2.5]